Šeltie
Sheltie má dlouhou rovnou srst bez žádných vírů, kudrlinek ani korunky. Srst neustále roste. Vyskytuje se ve všech barevných variacích. Pravidlem bývá, že je hlavička tmavší, než záda. Na hlavě jsou chlupy krátké, až na zádech jsou chlupy dlouhé. Stavbu těla má mít jako každé jiné morče. Vyskytuje se i v saténu.

 

 

Coronet
Coronet patří mezi dlouhosrstá morčata. Má dlouhé rovné chlupy, jako sheltie, ale k tomu má vír na hlavě. Také se tomu říká korunka, nebo rozetka. Stavbu těla má mít jako každé jiné morče. Toto plemeno se také vyskytuje v saténu. Vyskytuje se ve všech možných barevných variacích.

 

 

Texel
Morče texel je svým rozložením srsti podobné sheltii. Nemá žádnou chocholku, ani vír, ani nic jiného. Srst na hlavičce je krátká, až na zádech roste do délky. Struktura srsti je však jiná. Kudrnatá. Srst je zpravidla hustší než u sheltie a dělá dojem hustší. Už i toto plemeno se vyskytuje ve všech barevných variacích i ve formě saténu.

 

 

Merino
Morče merino má dlouhou kudrnatou srst s korunkou (vírem na hlavičce). Jinak nemá vůbec žádné víry. Už se také vyskytuje i v saténové formě. Vyskytuje se ve všech barevných variacích. Stavbu těla by mělo mít stejnou jako všechny morčátka. Korunka by měla být velký, ale pěkně kulatá. Měla by být posazena jako by uprostřed čela, ale na hlavičce.

 

 

Peruánec
Toto morče budí dojem, že má na obličeji delší srst, ale je to jen dojem, jelikož má srst akorát odstátou. Za hlavou mu roste srst, která přepadá dopředu přes hlavu, což se nazývá tzv. pony. I když to není moc znatelné, má na kyčlích dvě rozeta. Pod dlouhou rovnou srstí však nejdou téměř vidět. Od těchto rozet až k hlavičce roste srst opačným směrem. Proto také vzniká pony na hlavě. Srst neustále roste, takže potřebuje velkou péči, nebo stříhání.

 

 

Alpaka
Alpaka je téměř shodná s peruáncem. Má však jinou strukturu srsti, a to jako u texela a merino, kudrnatou srst. Na kyčlých má dvě rozety. Za hlavičkou má srst jakoby hozenou přes hlavu, což tvoří tzv. pony. Toto plemeno je u nás velice vzácné a je velice těžké vyšlechtit ho. Můžete si i koupit morče jako Alpaku, ale pak se Vám z něho vyklube mohér, která zatím není uznaný.