Bezsrstá morčata

24.09.2009 10:46

 

 

Bezsrstá morčata jsou u nás ještě stále trochu raritou, ikdyž už se značně rozšiřují. Existují dvě plemena, skinny a baldwin. Navzájem jsou hodně odlišní a to i geneticky. Spojením těchto dvou morčat bychom získali normální chlupaté morče. Bezsrstá morčata mají samozřejmě vyšší nároky, a to jak u rozmnožování, tak při běžné péči. V ČR se převážně chová plemeno skinny, baldwin je zatím stále hodně vzácný.Baldwin

Baldwin se od skinny morčete liší jak vzhledově tak geneticky. Oproti skinny je celé absolutně holé. Tento druh vznikl v Americe v Kalifornii, kde ho chovatel Calor Miller získal křížením bílých crestedů. Spojením dvou Baldwin morčat získáme vždy bezsrstá Baldwin morčata - zajímavostí je, že se morčata rodí zcela osrstěná a ažpostupem času svou srst ztrácí. Při spojení Baldwin s morčetem se srstí můžeme dostat morčata s genem

 

Skinny

Skinny morčátko je bezsrsté, jen na nose, uších nebo tlapkách se objevují poslední "zbytky" srsti. Tento druh byl "vyšlechtěn" v Kanadě, kde ve výzkumných laboratořích usilovali o bezsrsté morče. První morčata byla bílá s červenýma očima - albíni. Postupem času se mezi chovateli rozšířila a byla vyšlechtěna spousta dalších barevných variací. Celkově se dá říci že podmínky pro chov jsou přísnější a ve všem se musí dbát na vyšší opatrnost. Dědí se recesivne - spojením dvou skinny získáme skinny, spojením skinny a morčete se srstí, získáme normálně chlupaté morče s vlemi hrubou a kudrnatou srstí a co je hlavní, s možným genem (toto morče když dále spojíme se skinny vznikne nám 50% skinny, 50% chlupáčů)

 

O naháčích
Naháči budí na první pohled dojem křehkého a neodolného zvířete. To však není tak úplně pravda. Vyžadují téměř shodnou péči jako jejich chlupatí příbuzní. Vyšší nároky si kladou akorát na teplotu okolí a na potravu, které spořádají o něco více kvůli rychlejšímu spalování (bez chlupů se potřebují více zahřívat). Značnou výhodou je, že zcela odpadá péče o srst. Místo toho je však nutná péče o kůži. Každý chovatel má nějakou tu fintu nebo ověřené přípravky. Vhodné je občas morčátko omýt (např. mokrou žínkou) a jednou za čas namazat třeba dětským olejíčkem. To zabrání, aby se kůže nevysoušel a byla hezky hladká.

 

V ČR se hlavně skinníci hojně rozšířili, a tak byl pro ně vytvořen nový standard typu B. Jedná se o jakýsi "předběžný" standard pro "předběžně" uznaná plemena. Patří sem plemeno skinny, baldwin, lunkarya peruánec i v saténu, a obří morčata cuy. V této kategorii soupeří pouze mezi sebou, nejsou tedy porovnávány s morčaty standardu A.
Aby naháč dostal plný počet bodů za hmotnost, stačí mu méně gramů než u uznaných plemen. Morčátka jsou totiž vzrůstově o něco menší než chlupáči. U mladých morčat do 6 měsíců postačuje váha 400g, u dospělých pak váha 600g, pro plný počet však potřebuje gramů 700. Posuzovací lístek se od běžného liší, viz tabulka vlevo.