Plemena

18.04.2010 18:13

Existuje mnoho různých plmen morčat od naháčů až po dlouhosrsté peruánce.

 

  • Krátkosrstá morčátka jsou asi nejčastější. Objevují se často ve zverimexech. O krátkosrstá morčátka je snadnější pečovat. Do krátké srsti se nic nezamotává a neznečistí se tolik. To však neznamená, že nepotřebuje žádnou péči. Aby se srst krásně leskla, hodně přispěje dobrá výživa bohatá na vitaminy. Také prospěje občasné vykartáčování.
  • O dlouhosrsté morče je obtížnější pečovat, než o hladkosrsté. Dlouhá srst se musí rozčesávat, kartáčovat a i mýt. Česat taková morčata by se mělo každý den, nebo ob den. Péče o srst zabere majitele celkem dost času, takže takové morče by si měl pořídit jen ten, kdo na ně bude mít hodně času. Někdy se používají natáčky, na které se srst natočí a morčatům tedy nijak nepřekáží a zároveň si srst neznečistí. Dále se pak toto morče musí koupat, pokud má chlupy špinavé.
  • Bezsrstá morčata jsou u nás ještě stále trochu raritou, ikdyž už se značně rozšiřují. Existují dvě plemena, skinny a baldwin. Navzájem jsou hodně odlišní a to i geneticky. Spojením těchto dvou morčat bychom získali normální chlupaté morče. Bezsrstá morčata mají samozřejmě vyšší nároky, a to jak u rozmnožování, tak při běžné péči.